Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı, aile üyelerinin ilişkilerini ve bağlarını güçlendirmek için etkili bir yöntemidir. Bu Danışmanlık türü, iletişim becerilerini arttırır.

Aile Danışmanlığı Nedir

Bu sayfa şunlarla ilgili:

  • Aile Danışmanlığı
  • Aile Danışmanlığı Nedir
img/tr/min/danismanlik/aile-danismanligi/aile-danismanligi.jpg-|-Aile Danışmanlığı › Danışmanlık | Yüksek IQ Topluluğu-|-Görsel: Aile Danışmanlığı › Danışmanlık | Yüksek IQ Topluluğu Tıkla ve Görseli Büyüt: Aile Danışmanlığı

Aile Terapisi, ailenizin bir danışanla açıkça konuşmasına olanak tanıyan, destekleyici, yargılayıcı olmayan ve güvenli bir ortam sağlar. Bu uzman objektiftir ve yaşadığınız sorunlarda ailenize yardımcı olmak için özel olarak eğitilmiştir. Araştırmalar, aile üyeleri arasındaki ilişkilerde ve çatışmalarda önemli gelişmeler olduğunu gösteriyor. Bu iyileştirmeler ayrıca işte veya okulda daha iyi işlevselliğe yol açabilir.

Aile terapisi tedavisine katıldıktan sonra:

İnsanların neredeyse %90’ı duygusal sağlıklarında bir iyileşme olduğunu bildiriyor. Yaklaşık %66’sı genel fiziksel sağlıklarında bir iyileşme olduğunu bildirdi.

Çocuk-ebeveyn vakalarında, ebeveynlerin yaklaşık %73’ü çocuklarının davranışlarında iyileşme olduğunu bildirmiştir.

Bu tür bir tedavi iletişimi hedef aldığından, aile üyeleri düşüncelerini ve ihtiyaçlarını nasıl daha iyi paylaşacaklarını öğrenebilir ve çatışmaları ilişkilere zarar verme olasılığı daha düşük bir şekilde çözebilir. Bu terapi türü, aynı zamanda, aile üyelerinin, bireysel bir aile üyesinin zorluklarını nasıl çözebileceğine de odaklanır. Örneğin, aile üyelerinden üstün zekâlılık tanısı almış ve psikososyal yönden desteğe ihtiyacı olan bir bireyin, aile terapisi bazen bu tür sorunlara katkıda bulunan bazı koşulların değiştirilmesine yardımcı olabilir. Bireyler bir sorun ile karşılaştığında, aile üyeleri bazen nasıl yardım edeceklerinin farkında olmayabilir. Sonuç olarak, durumun bazı yönlerini koruyan ve hatta kötüleştiren davranışlarda bulunabilirler. Aile terapisi, aile üyelerinin, kendi psikolojik sağlıklarını korurken, desteğe ihtiyacı olan üstün zekâlı aile üyelerini desteklemek için neler yapabilecekleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olunabilir.

Çalışılan konular;

  • Stres yönetimi
  • Motivasyon eksikliğinden kaynaklı başarısızlık
  • Disiplin
  • Başarı mükemmeliyetçiliği

Bu sayfayı paylaşın:


Bu sayfayı paylaşın: WhatsApp hesabınızda bu sayfayı paylaşınBu sayfayı paylaşın: LinkedIn hesabınızda bu sayfayı paylaşınLinki kopyala...


Bu sayfa 03.08.2023 tarihinde eklendi. En son 17.09.2023 tarihinde güncellendi.